Calendar

     
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat


SCHOOL HOLIDAY (YOUTH DAY ON 01/07)

P2 PAL 18
EnSuRe, P1 to P6, 2.10 p.m. - 4.00 p.m.
Math Peer Tutoring with Hougang Secondary School, P3 & P4 selected students, 3.00 p.m. - 4.15 p.m., Computer Lab 1 & 2,

Pre-Assembly: MTL Fortnight Opening
P1 Registration Phase 2A(1)
P1 & P2 TL students Performance Day (Speech & Drama) during MTL lessons
K2 visit YCKPS, 8.00 a.m. - 9.30 a.m.
P6 Self-Study Session, Teaching Lab. 2.10 p.m. - 4.10 p.m.

P6 CCA Stand down- Revision Session 2
CCA 18
P5 & P6 HMTL, 2.10 p.m.- 3.40 p.m. P5 & 6 Ry Art, 2.10 p.m. - 3.10 p.m. P6 Rt FMa, 2.10 p.m.- 3.40 p.m.
P1 & P2 MTL EnSure, 2.10 p.m. - 3.00 p.m.
P5 Cyber Wellness Workshop, 2.10 p.m. - 4.10 p.m., Hall
Integration Programme Workshop (for selected IS/SPR across levels), 2.00 p.m. - 5.00 p.m.
P6 QQ Programme, 2.10 p.m. - 3.10 p.m., P6 Classrooms
P6 Self-Study Session, Teaching Lab. 2.10 p.m. - 4.10 p.m.

P1 PAL 15
K2 visit YCKPS, 8.00 a.m. - 9.30 a.m.
P3,4,5 Monitors Training Session 2, 2.10 p.m.- 3.30 p.m. PAL Room 1
Cluster School TL Competition, 2.00 p.m. - 5.30 p.m., Hougang Primary School
P6 Self-Study Session, Teaching Lab. 2.10 p.m. - 4.10 p.m.
P3 Story Telling Workshop Session 2 (2.10 to 4.10pm)



Assembly: Hari Raya Concert, 7.40 a.m. - 8.10 a.m.
K2 visit YCKPS, 8.00 a.m. - 9.30 a.m.
Announcement of P1 Registration Phase 2A(1)
EnSuRe, P1 to P6, 2.10 p.m. - 4.00 p.m.
10 
P2 PAL 19
Students’ Photo-taking (TBC)
Shanghai School Visit YCKPS
P3 TL Students MTL Fortnight Workshop, 2.10 p.m. - 4.10 p.m.
EnSuRe, P1 to P6, 2.10 p.m. - 4.00 p.m.
Math Peer Tutoring with Hougang Secondary School, P3 & P4 selected students, 3.00 p.m. - 4.15 p.m., Computer Lab 1 & 2
11 
Pre-Assembly: All about Multiplication
Students’ Photo-taking (TBC)
Shanghai School Visit YCKPS
P6 Self-Study Session, Teaching Lab. 2.10 p.m. - 4.10 p.m.
12 
Live It Right
P6 CCA Stand down- Revision Session 3
CCA 19
P1 Registration Phase 2A(2)
P5 & P6 HMTL, 2.10 p.m.- 3.40 p.m.. P5 & 6 Ry Art, 2.10 p.m. - 3.10 p.m. P6 Rt FMat, 2.10 p.m.- 3.40 p.m.
P1 & P2 MTL EnSure, 2.10 p.m. - 3.00 p.m.
P3 Storytelling Workshop Session 3, 2.10 p.m. – 4.10 p.m., P3 Classrooms
P6 QQ Programme, 2.10 p.m. - 3.10 p.m., P6 Classrooms
P6 Self-Study Session, Teaching Lab. 2.10 p.m. - 4.10 p.m.
13 
P1 PAL 16
Students’ Photo-taking (TBC)
K2 visit YCKPS, 8.00 a.m. - 9.30 a.m
P1 Registration Phase 2A(2)
P5-P6 TL Students MTL Fortnight Workshop, 2.10 p.m. - 4.10 p.m., Hall
P4 TL Cultural Camp, 2.10 p.m.- 4.10 p.m., Music Room
P3 Storytelling Workshop Session 4, 2.10pm to 4.10pm P3 Classrooms
P4 Monitors Training Session 2, 1.40 p.m.- 2.10 p.m. PAL Room 1
Eve of NE Show (Actual Show on 14 July, 3.00 p.m. - 10.30 p.m. @ the Floating Platform), All P5 students
P6 Self-Study Session, Teaching Lab. 2.10 p.m. - 4.10 p.m.
14 
15 
16 
Assembly: Racial Harmony Day (RHD)
Launch of EL Alive! Fortnight
EnSuRe, P1 to P6, 2.10 p.m. - 4.00 p.m.
17 
Intertidal Nature Walk @Punggol Promenade P2 Care, P2 Upright, P2 Progressive, 7.40 a.m. to 12 p.m.
Announcement of results for P1 Phase 2A(2)
EnSuRe, P1 to P6. 2.10 p.m. - 4.00 p.m.
Math Peer Tutoring with Hougang Secondary School, P3 & P4 selected students, 3.00 p.m. - 4.15 p.m., Computer Lab 1 & 2
18 
Intertidal Nature Walk @Punggol Promenade P2 Excellence, P2 Respect, P2 Responsibility, 7.40 a.m. to 12 p.m.
P1 Registration Phase 2B
FD: Challenge-based Learning for P5HCL students @ Canberra Primary School (Day 1)
P6 Self-Study Session, Teaching Lab. 2.10 p.m. - 4.10 p.m
19 
Live It Right
P6 CCA Stand down- Revision Session 4
CCA 20
P1 Registration Phase 2B
FD: Challenge-based Learning for P5HCL students @ Canberra Primary School (Day 2)
P6 HMTL, 2.10 p.m.- 3.40 p.m. P5 & 6 Ry Art, 2.10 p.m. - 3.10 p.m. P6 Rt FMa, 2.10 p.m.- 3.40 p.m.
P1 & P2 MTL EnSure, 2.10 p.m. - 3.00 p.m.
P6 QQ Programme, 2.10 p.m. - 3.10 p.m., P6 Classrooms
School-based Tamil Competition, 2.00 p.m. - 5.30 p.m., Hall
20 
FD: Challenge-based Learning for P5HCL students @ Canberra Primary School (Day 3)
P4 Monitors Training Session 2, 1.40 p.m.- 2.10 p.m.
P4 and P5 Prefects Teambuilding Activity, 2:10 p.m. - 6.00 p.m.,
Reading Afterhours, P1, P2 and P3 students and parents, Hall, 3.30 p.m. - 6.30 p.m.
P6 Self-Study Session 2.10 p.m. - 4.10 p.m.,
21 
22 
23 
Prelim P6 EL LC @ 8.00 a.m
EnSuRe, P1 to P6, 2.10 p.m. - 4.00 p.m.
24 
Prelim P6 MTL LC – During P6 MTL period
ICASC (Math) - 2.10 p.m.- 3.40 p.m.,
25 
P6 Self-Study Session 2.10 p.m. - 4.10 p.m.,
26 
P5 Ry Art Lesson (2.10pm to 3.10pm)
P6 Prelim EL & MTL Oral Exam (2.10pm to 5.30pm)
Announcement of P1 Registration Phase 2B
P3 Storytelling Workshop Session 5, 2.10 p.m. – 4.10 p.m.,
P4 & P5 Prefects Meeting for Teachers’ Day, 2.10 p.m. - 4.30 p.m.
27 
P6 Prelim EL & MTL Oral Exam (2.10pm to 5.30pm)
CD Jr Lion Hearters Training Programme, P4 Scouts and Brownies, 2.10 p.m. - 5.00 p.m.
P3 Making and Keeping Friends Workshop, 2.10 p.m. - 3.45 p.m.
P4 Monitors Training Session 2, 1.40 p.m.- 2.10 p.m.
P4 & P5 Prefects Meeting for Teachers’ Day,
28 
29 
30 
P1 Registration Phase 2C (Online)
EnSuRe P1 to P6 2.10 p.m. - 4.00 p.m
ACS Math Olympics Competition, Selected P5 2.10 p.m. - 3.40 p.m.
31 
P1 Registration Phase 2C
EnSuRe, P1 to P6, 2.10 p.m. - 4.00 p.m.
P2 MTL Reading Aloud and Speaking Task