Home > Achievements > 2016 Achievements

2016 Achievements

Curriculum

Co-Curriculum

Competitions

Achievements

Competitions

Achievements

Raffles Institution Primary Mathematics World Contest 2016

Ma Jingxuan (6 Care): Credit

Tan Le Song (6 Care): Credit

Zhou He (6 Upright): Credit

 Volleyball

 

North Zone Primary Schools Volleyball Championship 2016

 

National Schools Volleyball Championship 2016

 

 

Junior Girls : Champion

Senior Girls: 2nd Place

 

Junior Girls: 3rd Place

Senior Girls: Top 8

Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools 2016

(Organised by Hwa Chong Institution)

Silver Award:

Tan Le Song (6 Care)

Honourable Mention Award:

  • Ganvkar Aaryan Sanjay (5 Respect)
  • Wong Xiao Han
    (5 Respect)
  • Sun Yutong
    (5 Progressive)
  • Tristan Denzil D' Souza (5 Progressive)


Scouts

National Level :

Frank Sands Cooper Award

 

World Scouts Day - Game Booths

 

 

Gold Award

 

Best Creativity

Best Game Booth

Best Originality

Science Buskers Festival 2016 Champion Team

YCK Buskers:
Saathvika (3 Progressive)
Daniel Joseph (3 Respect)
Brenan Kuan (3 Respect)

Brownies

National level: Puan Noor Aishah Award

 

Division level: Brownie North Division Day

  • Fusion Dance
  • T-shirt Design

 

Gold

 

 

 

 

Silver
Silver
15th Elementz Science Project Competition
(North Zone)
3 Awards: Commendation, Bronze and Silver

Aesthetics

Singapore Youth Festival 2016

 

Angklung

Choir

Chinese Dance

Handbells

Indian Dance

Malay Dance

 

 

 


Certificate of Accomplishment

Certificate of Accomplishment

Certificate of Distinction

Certificate of Accomplishment

Certificate of Accomplishment

Certificate of Accomplishment

Fiesta Bahasa 2016
(Malay Language Unit CPDD1 & MLLPC)
Champion Team

  • Akif Budiman 
    (5 Progressive)
  • Nur Sabrina (5 Care)
  • Putri Ayuny (5 Care)
  • Muhammad Syahiran
    (5 Responsibility)
  • Filzah Ayuni
    (4 Excellence)
  • Rizqin Ushna (4 Upright)
  • Nurul Syafiqah
    (4 Excellence)
Robotics
iDigix 3-D Tronics Challenge 2016

Fastest Robot Car Award
 

Team: The Atlantic Droids
Aaryan, Agathiyan and Yip Zheng Rong (5 Respect)

N3 Cluster Mathematics Games Day 2016  3rd Position 2016 Clean Plate Campaign 5th Position (Out of 36 Primary Schools)